önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır.
Home / Blog / Başarıyı Değil, Stratejiyi Analiz Et!

Başarıyı Değil, Stratejiyi Analiz Et!

Mustafa Akça

Data Scientist/Veri Bilimci

 

Herhangi bir stratejiyi deneyen kaç şirket, bu strateji nedeniyle başarılı oldu? Sorusu gerçekten o stratejinin işe yarayıp yaramadığı hakkında bize bir izlenim verebilir.

Sorun şu ki, herhangi bir nedenle başarı yakalayamamış bir şirket, ayakta kalamayacağı için gözlem altına alınan inceleme gruplarında yer almaz. Oxford’da Strateji profosoru olan Jerker Denrell buna başarısızlığın örneklendirilmemesi diyor.*

Örneğimizi strateji ile değil sonuçla incelediğimizden başarılı şirketleri inceliyor, her instagram online search hangi bir ilişki olmadığı halde neden ve sonucu birbirine bağlıyoruz.

Buradan alınacak ders çok açık, özellikle eylemlerin sonuçlerının belirlenmesinde şans faktörü de varsa, iyi bir stratejiyi belirlemek için başarıyı değil strateyi incelememiz gerekir.

* Vicarious Learning, Undersampling of Failure, and the Myths of Management 

About Mustafa Akça

1982 yılında Şişli İstanbul’da dünyaya geldi. Liseyi Beşiktaş Lisesi’nde bitirdi. 2003 yılında Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. YTÜ Matematik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yaptı. Bu sırada Veri Tabanı Sistemleri üzerinde çalıştı. Üniversite’den mezun olduktan sonra Üretim ve Kaynak Planlamasından sorumlu Mühendis olarak çalıştı. Daha sonra “İş Geliştirme Müdürü” olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl Birleşik Yazılımda ERP danışmanlığı yaptı ve İGDAŞ bünyesinde uzman olarak çalışmaya başladı. Yayınlanmış iki kitabı bulunan Akça, Veri Bilimleri Derneği ve Gelişim Platformu Derneği üyesidir.

Comments are closed.