önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır.
Home / Haber / CRISP DM ile Veri Madenciliğine Giriş Semineri

CRISP DM ile Veri Madenciliğine Giriş Semineri

Yer: Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü B Konferans Salonu

Zaman: 21 Nisan Pazartesi günü 19.00 – 20.00

Gelişen veri depolama teknolojileri  ve otomasyon sistemleri sayesinde pek çok sektörde fazlası ile veri tutulabilmektedir. İşletmeler için bu veri yığınının satış, kar, müşteri ilişkilerinde kalite… vb. konularda nasıl kullanılabilir sorusu öne çıkarken bir çok bilimsel disiplinde ise tahmin modelleri, gelecek projeksiyonları, desen analizi gibi pek çok yöntem sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yöntemler artık bilgisayar ortamında uygulanmaktadır. Günümüzde veri işleme canavarı olarak adlandırılabilecek pek çok ticari ve açık kodlu bilgisayar programı (data mining tool)kullanılabilmesine rağmen, hangi yöntemin nerede, hangi problemde, nasıl kullanılacağı uzmanlık gerektirmektedir. Ayrıca modellemeye ait temel prensiplerin ihmal edilmesi ciddi yanlışlıklara sebep olabilmektedir. Onlarca satır ve sütunluk dev veri dalgaları arasında boğulmadan yol alabilmek için pek çok disiplin geliştirilmiştir. Bu disiplinlerden en bilineni CRISP-DM metodudur.  CRISP-DM derli toplu bir döngü içerisinde herhangi bir yazılıma bağlı olmaksızın ana adımları ve prensipleri ile bir veri madenciliği projesinin içermesi gereken ana adımları özetlemektedir. CRISP-DM veri madenciliği projelerinde en yaygın kullanılan proje yönetim yöntemidir.

Eğitimi/Semineri Veren

AOP

1980 yılında dünyaya geldi. Anadolu ve Fen liselerini bitirdikten sonra 1997 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliğine uğradı. Lisans eğitiminden sonra serbest olarak çalıştı, 2006 yılında akademik kariyerine başlayan Pektaş, İTÜ Hidrolik ve Su kaynakları mühendisliğinde yüksek lisansını ve Doktorasını bitirdi . Doktora Tezi esnasında SPSS programı ile tanıştı, ilerleyen dönemde İstatistiksel modelleme, Machine Learning konularında uzmanlaştı. Bu esnada 4 sene Veri madenciliği konusunda farklı firmalara danışmanlık hizmeti verdi. Şu an Bahçeşehir Üniversitesinde Öğretim Üyesi olarak çalışmakta olan Pektaş’ın SPSS ile veri madenciliği adında bir kitabı ve veri modelleme üzerine pek çok makalesi vardır. Yazrar Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Amaç:

  • Katılımcılara Data mining yöntemleri hakkında genel bir bakış açısı kazandırmak.
  • CRISP-DM metodu hakkında bilgi vermek,
  • CRISP-DM başlıkları altında yapılması gereken işler hakkında katılımcıları bilgilendirmek.
  • Veri türlerine göre model seçimi hakkında bilgilendirmek.
  • Veri işlenirken, model kurulurken dikkat edilmesi gereken kurallar hakkında katılımcıları bilgilendirmek. 

 

Katılımcı hedef kitlesi:

  • Veri madencileri ve adayları.
  • Veri bazlı proje elemanları ve yöneticileri.
  • Yl ve doktora çalışmalarında veri bazlı analiz yapmak isteyen öğrenciler.

 

Etkinliğe Katılım İçin Formu Doldurunuz: http://bit.ly/1eGkZgm

 

About Mustafa Akça

1982 yılında Şişli İstanbul’da dünyaya geldi. Liseyi Beşiktaş Lisesi’nde bitirdi. 2003 yılında Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. YTÜ Matematik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yaptı. Bu sırada Veri Tabanı Sistemleri üzerinde çalıştı. Üniversite’den mezun olduktan sonra Üretim ve Kaynak Planlamasından sorumlu Mühendis olarak çalıştı. Daha sonra “İş Geliştirme Müdürü” olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl Birleşik Yazılımda ERP danışmanlığı yaptı ve İGDAŞ bünyesinde uzman olarak çalışmaya başladı. Yayınlanmış iki kitabı bulunan Akça, Veri Bilimleri Derneği ve Gelişim Platformu Derneği üyesidir.