önce M. AKÇA tarafından yazılmıştır.
Home / Haber / MapReduce Temelli SVM Algoritmaları Semineri

MapReduce Temelli SVM Algoritmaları Semineri

Makine öğrenmesi yöntemleri arasında destek vektör makinesi (SVM) algoritması yüksek genelleme özelliğinden dolayı en çok kullanılan sınıflandırma yöntemidir. Bununla beraber, SVM sınıflandırma algoritması yüksek boyutlu veri setleri için ihtiyaç duyduğu hesaplama gereksinimleri oldukça yüksektir. Bu seminerde, çok sınıflı destek vektör makinesi algoritmasının bulut bilişim sistemleri üzerinde MapReduce tekniği ile eğitilmesi incelenecektir.

Seminer Konusu:

a)      Bilimsel Araştırmalar İçin Bulut Bilişim Sistemleri

b)      Fonksiyonel Programlama

c)       MapReduce

d)      SVM Algoritması

e)      MapReduce temelli SVM Algoritması

Anahtar kelimeler:Büyük Veri, Destek Vektör Makinesi, MapReduce, Makine Öğrenmesi, Sosyal Medya

Seminer’e Kimle Katılmalı:

–          Veri Bilimi konusunda kariyer planlayan herkes

–          Veri madenciliği profosyonelleri

–          Big Data konusunu merak edenler

Seminer Zamanı: 2 Aralık Salı,19:00 – 21:00

Yer: Bahçeşehir Üniversitesi, B Konferans Salonu, Beşiktaş.

Ücret: Ücretsizdir.

Dr. Ferhat Özgür ÇATAK Kimdir?

Dr. Ferhat Özgür Çatak, lisans derecesini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Elektrik/Elektronik Mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecesini Bilgi Üniversitesi’nden 2002 ve 2009 yıllarında aldı. Doktora derecesini ise 2013 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Enformatik bölümünden aldı. Özel sektörde veritabanı uzmanı olarak 2011 yılına kadar çalıştı. 2011 yılından itibaren Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırmaları Enstitüsü (TÜBİTAK/UEKAE) ve Siber Güvenlik Enstitüsü (TÜBİTAK/SGE)’nde uzman araştırmacı olarak çalışmaktadır. Dr. Çatak’ın güncel araştırma konuları makine öğrenmesi, bulut bilişim ve güvenliği, büyük veri, doğal dil işleme ve sosyal ağ analizidir. Dr. Çatak’ın araştırmaları yurt dışı ve yurt içi adresli hakemli dergilerde yayınlanmaktadır. TÜBİTAK destek programlarında ve ulusal/uluslarası hakemli dergilerde hakemlik/editörlük yapmaktadır.

Sosyal Medya’da Dr. Ferhat Özgür ÇATAK:

  • Twitter: twitter.com/ozgurcatak
  • Acedemedia: https://tubitak.academia.edu/FOzgurCatak
  • Linkedin: tr.linkedin.com/in/ozgurcatak

 

About Mustafa Akça

1982 yılında Şişli İstanbul’da dünyaya geldi. Liseyi Beşiktaş Lisesi’nde bitirdi. 2003 yılında Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. YTÜ Matematik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yaptı. Bu sırada Veri Tabanı Sistemleri üzerinde çalıştı. Üniversite’den mezun olduktan sonra Üretim ve Kaynak Planlamasından sorumlu Mühendis olarak çalıştı. Daha sonra “İş Geliştirme Müdürü” olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl Birleşik Yazılımda ERP danışmanlığı yaptı ve İGDAŞ bünyesinde uzman olarak çalışmaya başladı. Yayınlanmış iki kitabı bulunan Akça, Veri Bilimleri Derneği ve Gelişim Platformu Derneği üyesidir.